IN ECO keskkonnasõbralike värvide lugu

 

IN ECO keskkonnasõbralike värvide väljatöötamine algas vajadusest tagada ajalooliste ja looduslikest materjalidest ehitatud hoonete tarvis vajalik hooldus.

Projektiga alustasime aastal 2000 ja inspiratsiooniallikaks olid meie jaoks ühelt poolt Skandinaavia vanade majade ekspertide kogemused ja teisalt Šveitsist ökovärvide koolituselt tulnud noored maalermeistrid, kes ei soovinud omandatud teadmiste ja oskustega enam tavaliste plast- ja mürkvärvidega töötada.

Säästva Renoveerimise Infokeskuse ja Majatohtri kaubamärkide all oleme sestpeale korraldanud Eestis ja Soomes nii huvilistele kui spetsialistidele koolitusi eesmärgiga aidata keskkonnast hoolivatel inimestel ise valmistada ja õigesti kasutada looduslikke värve.

Naturaalsete värvide komponendid on teada kui tervisele ohutud. Looduslike materjalide eelised on tänaseks päevaks end tõestanud ja nüüd soovime leitut jagada ka laiema tarbijaskonnaga. IN ECO on loodud missiooniga, et tervisele ohutud keskkonnasõbralikud värvid oleksid kõigile huvilistele tasku- ja jõukohased, kergesti kasutatavad ja kättesaadavad.

IN ECO loodusvärvide eelised plastvärvide ees

 

IN ECO teekond algas vanadest hoonetest ning osaliselt ka selle pärast, et moodsate plast- ja mürkvärvide kasutamisel ilmnesid nii esteetilised-, tehnilised- kui ka tervisega seotud probleemid. Plastvärvid lõid siseruumidesse kilesse pakitud pinnad, mille tulemuseks olid sageli niiskuskahjustused ja hallitused. Mürkidega viimaste vastu võideldes aga mürgitame sageli ka iseend või siis lähedasi. 

Tänasel päeval on lisandunud küsimus, kas me vajame nii palju plasti ja kunstkeemiat. Mõlemat on maailmas juba niigi liiga palju ja seda toodetakse aina juurde. Kuid saab ka ilma nendeta. See, mida me vajame, ei ole täiendav uus plastikogus, vaid tervislik elukeskkond, mis püsiks võimalikult ohutu ka ilma mürkide ja kallite seadmete abita. IN ECO värvide juures seadsime eesmärgiks, et need oleksid täies ulatuses nii keskkonnale kui kasutajale ohutud, komposteeritavad, ehk emakese maa aineringkäiku sobivad.

Mida IN ECO pakub?

Pakume esmajärjekorras siseruumidesse sobivaid savivärve. Need on põhiosas valmistatud savidest ja kriidist, toonitavad mineraalsete, soovi korral täislooduslike pigmentidega. 

IN ECO värvid pole mitte ainult VOC-i, mürkide ja plastivabad, vaid ka antistaatilised, hea hingavuse ehk difuussuse ja niiskusrežiimi iseregulatsiooniga. Need sobivad eriti hästi kokku sisekliimat reguleerida aitavate looduslike materjalidega nagu savi ja lubikrohvitud pinnad. Siiski annavad need oma efekti ka tavaliste kipsplaatide ja krohvitud paneel- ja plokkehituste sisepindadel. 

Meie kodud ja ehitised toimivad tervikuna ning igal kihil on oma tähtsus. Meie siseruumide keskkond saab IN ECO savivärve kasutades toetust looduslikust tasakaalust ja me tunneme nendes ruumides end lihtsalt paremini. Iidne ehitusmaterjal savi on tuntud oma heade omaduste poolest: antistaatiline, poorne, niiskuse ja temperatuuriga hästi kohanev looduslik materjal, mis aitab neutraliseerida õhust kahjulikku ja tuua esile meile kasulikku. 

Savivärvi kasutamine on üks lihtsamaid ja elementaarsemaid samme, mis on ka kõigile jõukohane, et seista ühiselt nii enda kui teiste inimeste tervise ning meie kõigi ühise keskkonna eest.

Tarmo A. Elvisto

IN ECO ökovärvide idee autor