Rõõmusõnum peagi sündivast pisiperest täidab noored vanemad agara ettevalmistustuhinaga – algab lastetoa planeerimine, möbleerimine ja pindade uutesse, nooruslikesse toonidesse võõpamine. Poeriiulitelt leiab selleks erinevaid siseviimistluseks mõeldud värve, ent tasub teadlik olla, et suur osa neist ei ole paraku koju toomiseks ohutud. Lastesõbraliku värvitooni ja lihtsa kasutusjuhendi taga on tihtipeale peidus sadu harjumatu koostise ja varjatud toimega kemikaale! Kokkupuude selliste “keemiakokteilidest” värvidega võib olla kahjulik nii emale ja lapsele kui ka neile, kes värvi seina panevad või mürkvärvidega viimistletud ruumis aega veedavad.

Kuid õnneks saab alati korrektuure teha! Kasutades ruumi sisustuses naturaalseid materjale ja seinte värvimisel looduslikke savivärve, kingid uuele ilmakodanikule tervislikud hingetõmbed uues kodus ja tagad tema organismile parima kasvukeskkonna. Järgnevast artiklist saad teada kõik vajaliku, et laiatarbe värvivalikust ohutud tooted üles leida.

 

Mis täpsemalt on plastvärvid?

Inimesed veedavad erinevatele uuringutele tuginedes kuni 90% oma ajast siseruumides ning umbes kolmandik eluajast veedetakse magades. Seetõttu on ruumide sisekliima ning eriti magamis- ja puhketubade tervislikkus meie pere heaolu seisukohalt ülimalt oluline. Kodu sisekujunduses kasutatavad värvid on selle heaolu loomisel määrava tähtsusega, mistõttu tuleks valida minimaalselt keemiat sisaldavaid tooteid.

Plastvärv võib kanda mitmeid keerulisi nimesid, näiteks nagu dispersioonvärv, vesidispersioonvärv, vesiemulsioonvärv või lateksvärv, mis kõik viitavad praktikas erinevate sünteetiliste koostisosade või naftajääkide esinemisele värvide koostises. Lühidalt kokku võttes sisaldavad sellised värvid ühelt poolt plastist komponente, mille osakesed hõljuvad tänu neid lahus hoidvale emulgaatorile ümbritsevas vesilahuses ilma üksteise külge kleepumata. Sel moel on loomupoolest lagundamatu plast justkui veega sõbraks tehtud.

Kuid miks peaksime värvis sisalduva plasti pärast muret tundma? Tootjate sõnul on sünteetika värvi headeks omadusteks vajalik. Teadlased aga peavad seda teemat väga problemaatiliseks. Plasti üleküllus inimeste elukeskkonnas ning eriti koduruumides, võib nende sõnul põhjustada mitmeid tervisevaegusi. Ekstreemsematest juhtudest võib välja tuua OEM ja NCBI uuringud, mille tulemused näitavad, et raseduse ajal plastijääkide ja värvilahustega tihedas kokkupuutes olnud emadel on kordades suurem risk tuua ilmale autismispektri häirega laps.

 

‘’Lihtne hooldada’’ – müügitrikk, millega kaasnevad hallitus ja hingamisteede haigused

Mõeldes lastetoa seinavärvi peale, võib valiku langetamisel kaalukaussi kallutada värvipoti olev märgistus ‘’lihtne hooldada’’ või ‘’pesemiskindel.’’ Kuid kahjuks tulenevad ka need lubadused enamasti värvi sünteetilisest olemusest ja toovad mugavuse arvelt ohvriks terve pere tervise. Tänasel päeval räägitakse palju toaõhu liigsest kuivusest, mis kujutab endast probleemi eriti kaasaegsete ventilatsiooniseadmetega varustatud ruumides. Moodsate, nn pesemiskindlate plastvärvide ja niiskust mitteimavate isolatsioonimaterjalide kasutamisega olemegi jõudnud selleni, et hooldusvabaduse eesmärgi nimel riskime ühelt poolt hallitusest põhjustatud allergiatega ja teisalt kannatame iseenda poolt loodud liigkuiva keskkonna tõttu astma ning teiste hingamisteede haiguste käes.

 

Kliiniline puhtus tekitab astmat, ekseemi ja allergiaid

2020. aasta lõpus avaldatud Harvardi Ülikooli uuring leidis, et lastel, kelle magamistubades esineb toksilistest värvidest tingitudõhusaastet, diagnoositakse keskmisest rohkem astmat, nahaekseeme ning erinevaid allergiad. Lisaks toavärvidele võttis uuring vaatluse alla ka levinumad puhastusvahendid, milles sarnaselt plastvärvidele esineb tervist kahjustavaid kemikaale. Pidevate majapidamistööde tulemusel jäävad need kemikaalid tubadesse ringlema ning õhk meie kodus muutub aina mürgisemaks. Paraku eritavad ka kõik värvitud pinnad toksiine iga päevaga juurde. Olenevalt kasutatud värvide koostisest, võib saasteaineid õhku lekkida veel kaks kuni viis aastat pärast esmast värvimist. Seetõttu on tundlikkus kodukeemia ja sisustuses kasutatavate kunstmaterjalide suhtes ajas aina süvenev. Kuid lähtudes kodu kujundamisel võimalikult looduslike materjalide kasutamisest, on raskete allergiate teke ja pere tervise allakäik ennetatav.

 

Mikroplast ladestub kehas ja mürgitab lapse organismi

Sünteetiliste värvidega viimistletud lastetoas lendlevad õhus tuhanded mikroplasti kübemed, mis ladestuvad sissehingamisel hingamiselundkonna kudedesse või võivad kuhjuda teistes elundites. Plasti lagunemiseks kulub aga sadu aastaid, mistõttu seab mikroplastireostus ohtu nii keskkonna kui ka inimkonna tervise. Allergiatele ning hingamisteede põletikele lisaks tekitab organismi sattuv plast veel mitmeid terviseprobleeme ja võib negatiivselt mõjuda lapse organismi kujunemisele. Kehasse sattuv plast on seotud terviseriketega nagu krooniline väsimus, neuroloogilised häired, vähk ja nõrk immuunsüsteem. Lisaks põhjustame plastiku tarbimisega loodussaastet ning aineringluses leiab lagunematu plast paratamatult tee tagasi meieni – sattudes meie sissehingatavasse õhku, toidulauale ja joogivette.

 

Looduslike savivärvide keskel puhkad rahuliku südamega

Plastvärvide kasutamisele pakuvad alternatiivi erinevad sünteetikavabad, looduslikul koostisel baseeruvad värvid. Naturaalsete savivärvide koostises ei ole aineid, mis võiks tekitada allergilisi reaktsioone ning neist ei eraldu mürgiseid ühendeid. Samuti on savivärvid hingavad ja reguleerivad kodu sisekliimat, hoides ära liigniiskuse või hoopis liiga kuiva õhu tekke.

Tervislike värvide valikul tuleb loomulikult arvestada ruumide kasutusotstarbe ja erinevate alusmaterjalide koostoimega. IN ECO savivärvid sobivad siseviimistluseks enamikele tavaruumide sisepindadele, olgu siis aluspinnaks plaadid, plokid või krohvid. Savivärvi alla ei teki värvist põhjustatult hallitusi, sest see võimaldab aluspindadel osaleda ruumi loomulikus niiskusregulatsioonis, ennetavad oma antistaatilisusest tulenevalt allergeenide kogunemist ja tekitavad ruumis viibijatele mugava ja mõnusa keskkonna.

 

Tervislikud savivärvid on nüüd kõigile jõukohased

Kuigi siseviimistlus ja seinavärv on remondiprojekti juures enamasti üks väiksematest kulutustest, satub värvi valik enamasti projekti viimasesse ossa, kus eelarve on sisuliselt juba ära kulutatud. Kuna looduslikel ökovärvidel on eksklusiivne ja kallis maine, ei tule see variant esimese asjana mõttesse. Pigem tundub ahvatlev valida turu kõige soodsam toode.

IN ECO on loodud missiooniga muuta tervislikud savi ökovärvid kättesaadavaks igaühele! Tänu Majatohtri ja Säästva Renoveerimise Infokeskuse aastakümnete pikkusele kogemusele ökoehituse valdkonnas, oleme suutnud savi ökovärvi hinna tuua konkureerima tavavärvidega. Katvusega 3-7m2/liiter ja kahe kihi pealekandmisega maksab ühe 16m2 toa seinte värvimine valge savivärviga umbes 65 eurot ja pigmendiga savivärviga 75 eurot.

Savivärvi kasutamine on üks lihtsamaid ja elementaarsemaid samme, mis on nüüd ka kõigile jõukohane, et seista ühiselt nii enda kui teiste inimeste tervise ja meie kõigi ühise keskkonna eest.

 

Nippe, kuidas ära tunda, kas värvis on plasti ja mürki sees:

  • Märka tootjapoolseid kasutusjuhiseid – eriti jäätmekäitluse, keskkonna- ja tööohutuse osas. Kas jääke suunatakse viima ohtlike kemikaalide kogumispunkti? Kas toote kasutamisel soovitatakse kanda kaitsekindaid? Kas hoiatatakse allergilise reaktsiooni tekkimise võimaluse eest? Kas toode sisaldab biotsiidi? Need vihjed annavad selge arusaama, et tegemist on tervist ja loodust kahjustava mürkvärviga. IN ECO savivärvi võib lausa komposti valada!
  • Jälgi märgiseid VOC sisalduse kohta. VOC (volatile organic compound, tõlkes lenduvad orgaanilised ühendid) on keemilised ühendid, mis toatemperatuuril kahjulike gaasidena atmosfääri eralduvad. Tee kindlaks, et välja valitud värv on VOC ühendite vaba.
  • Reeglina sisaldavad tumedama pigmendiga sisevärvid rohkemal määral toksiine kui heleda tooniga värvid. IN ECO looduslike savivärvide maalähedased pigmendid on toonist sõltumata mürkainete vabad.
  • Mürgist sisaldust reedab värske värvi keemiline lõhn. IN ECO savivärvid on lõhnatud, mistõttu võid kindel olla, et nendest ei eraldu õhku toksilisi gaase.
  • Valmis värvilahused sisaldavad vähemal või rohkemal määral sünteetilisi säilitusaineid. Loodussõbralik kuivseguna müüdav IN ECO sisevärv on säilitusainetevaba alternatiiv, mis vajab ettevalmistuseks üksnes veega segamist.

 

Kui tahad 100% kindel olla, et teed oma lapse tervise jaoks parima otsuse, siis vali IN ECO, looduslik savi ökovärv. Tutvu toodete ja värvivalikuga meie e-poes või edasimüüja Majatohtri juures.